Jak vybrat nejvhodnější krytinu

Všeobecně platí, že pokud volíte renomované výrobce a držíte-li se rad, které Vám dávají, mohou být jejich výrobky použity do všech typů interiérů.

My se Vám ale pokusíme dát pár tipů, které jsme nasbírali během naší praxe.

Na samém začátku je důležité si rozmyslet, do jakého prostoru chcete podlahu umístit.

Při výběru designu dřevěných, laminátových či vinylových podlah platí pravidlo, že je- li pokoj menší, doporučuje se použít takzvaný PARKETOVÝ VZOR, tedy že na jedné lamele je vzor dvou nebo tří řad parket. Tento vzor nám opticky prostor zvětší. Nemáme-li problém s velikostí pokoje, můžeme zvolit tzv. SELSKÝ VZOR, kde jedna lamela znázorňuje vždy jedno „prkno“. Další vzor, který můžeme použít, je INLINE znázorňující průmyslový vzhled, který se hodí především do dnešního moderního minimalistického interiéru. Možná byste byli překvapeni, jaké vzory byste dnes našli v kategorii KORKOVÝCH podlah, a můžeme Vám zaručit, že tato krytina je dnes velmi žádoucí do moderních interiérů.

PODLE ODSTÍNU KRYTINY:

Světlé podlahy z javoru, jasanu, břízy a bambusu se hodí především do moderního interiéru, ale své místo mají i v  klasických interiérech selského typu díky selskému prknu z borovice nebo smrku. Všeobecně zvětšují prostor a působí klidným, svěžím a čistým dojmem. Červenohnědé podlahy Vám díky své barvě domov zútulní, dodají mu pocit větší energie, života a síly. Mezi tyto dřeviny se řadí například třešeň, doussie, hruška, buk, modřín a dub. Tmavé podlahy ocení především zákazníci, kteří mají na svůj interiér vysoké nároky. Nadčasová krása tmavých dřevin dává vyniknout právě dobovým interiérům, jejich vysokým stropům a velkoryse uspořádaným místnostem. Například z kouřového dubu a amerického ořechu pocit stálých hodnot a síly přímo sálá.

PODLE DRUHU MÍSTNOSTI:

Začneme nejrušnější částí domova a tou je beze sporu KUCHYNĚ. V českých domácnostech má většina lidí obavy použít jinou podlahovou krytinu než dlažbu nebo PVC. Stojíme si za tím, že podlahové krytiny ze dřeva, laminátu a vinylu mají stejnou praktičnost a přesvědčují o tom zákazníky po celém světě.

Určitě namítnete, že DŘEVO se častým používáním poškrábe a znehodnotí. Ano, máte pravdu. I na nejlepším laku, oleji se po čase ukáže nějaké poškození, ale na rozdíl od PVC nebo dlažby je dřevěná podlaha renovovatelná. To znamená, že kdykoliv se Vám zdá, že je vaše podlaha již opotřebená, můžete ji nechat přebrousit. S porovnáním nákladů na pořízení novédlažby je tento náklad třetinový a Vy získáte zcela novou podlahu. Pro představu, např. firma Kährs používá nášlapnou vrstvu dřeva 4mm, kterou je profesionál schopen brousit až 3x.

Další podstatné plus jepocit tepla, který vám dřevěná podlaha poskytne. Skvělou volbou do prostoru kuchyně je mimo jiné KOREK. Naše firma používá pouze korkové podlahy firmy TILO, která je jedním z největších výrobců korku v Evropě. U těchto korků se jedná o tzv. masiv, což nám znovu umožňuje renovacibroušením po poškození. Vzhledem k vlastnostem, především flexibilitě, je tento materiál vhodný a vděčný pro prostor kuchyně a to jak celoplošně lepený, tak plovoucí forma. Další možností je použití LAMINÁTU. V tomto případě doporučujeme zvolit v prostoru kuchyně zátěžovou třídu 23/32. Za laminát mluví jednoznačně jeho nízké pořizovací náklady. Bohužel v tomto případě není možné podlahu zrenovovat, ale naše firma je schopna krytinu alespoň lokálně vyspravit.

Moderní a velmi žádanou krytinou je VINYL. Nejen pro svoji vysokou odolnost k opotřebení, k vlhkosti a chemikáliím, ale i díky nízké úrovni hluku a snadné údržbě. Je ho možné bez problému aplikovat do místností s podlahovým vytápěním. Materiál reaguje na prohřívání dokonce rychleji než většina ostatních podlahových krytin, což je pro uživatele příjemné. Také estetická stránka je významná. Kombinací různých dekorů lze vytvářet vzory, které příjemně dotváří charakter a harmonii celého interiéru.

Dnes je velmi časté propojení obývacího pokoje s kuchyní. Pokud ale použijete jinou podlahovou krytinu v  každé místnosti, ztratíte tak otevřenost a velikost tohoto prostoru.

Co se OBÝVACÍHO POKOJE týče, zde se opravdu nemusíme bát jakéhokoliv materiálu. Snad jen pár rad, jak maximálně zvětšit prostor pokoje a podtrhnout jeho styl. Obývací pokoj je většinou chloubou Vašeho domova a proto si myslíme, že není na škodu mu věnovat větší pozornost a velkorysost při plánování. Majitele krbu bychom chtěli upozornit, že prostor před krbem nemusí být vždy upraven dlažbou. Výrobci krbových vložek své produkty vytváří tak, aby byly bezpečnější než jejich předchůdci a to podporuje dnešní trend v interiéru, který je  nastaven právě pro použití stejného materiálu jako ve zbytku pokoje. Získáte tím opět opticky větší pokoj a zabráníte rozdělení pokoje na dvě části. Zvláště v moderních interiérech se tento trend začíná prosazovat. Chceme upozornit, že spolupracujeme s prodejnou HESTIA, která patří mezi nejlepší subjekty v tomto oboru. Pokud je prostor obývacího pokoje dostatečně velký a chceme zdůraznit jeho důležitost, můžeme zvolit různé bordury nebo obrazce typické pro Vás nebo Váš interiér. Jak se můžete přesvědčit v odkazu galerie, má naše firma s tímto typem práce bohaté zkušenosti. Samozřejmě můžete použít bez problému veškeré materiály, jako jsou dřevo, vinyl nebo laminát.

Přichází na řadu poslední kategorie a tou jsou místnosti typu LOŽNICE a PRACOVNY. Mimo dětského pokoje, kde se předpokládá větší zátěž než ve Vaší ložnici, zde bez obav můžete použít jakýkoliv materiál, který nabízíme.

U DĚTSKÉHO POKOJE bude výběr vhodné krytiny trošku složitější. Vezmeme-li v úvahu, kolik procent dětí dnes trpí alergiemi a astmatem, je klasický koberec absolutně nevhodný. A právě proto se musíme zamyslet nad jinou přijatelnější variantou, splňující především náročnost, kterou dětský pokoj (resp. herna) vyžaduje. Naše firma nabízí korkové podlahy od firmy TILO a v tomto případě se jedná o tzv. masiv. Ten nám dává možnost renovace krytiny, která je především v těchto prostorách velmi žádoucí. Samozřejmě můžete použít bez problému i jiné materiály, jako jsou dřevo, vinyl nebo laminát, ale na základě informací od výrobce a našich zkušeností jsme přesvědčeni o výhodách korkových podlah do těchto prostor.

Comments are closed