Nejčastější chyby

Nejčastější chyby při údržbě laminátových podlah.

Laminátové podlahoviny se řadí svými fyzikálními vlastnostmi k podlahovinám dřevěným, neboť jejich střední nosná vrstva je tvořena dřevitými částicemi. Při používání je nutné počítat s roztahováním a smršťováním laminátu vlivem teploty a relativní vlhkosti vzduchu. První chybou, se kterou se ovšem u laminátových krytin setkáváme, je to, že se uživatel staví k jejich údržbě tak, jako by to byly lakované parkety.

CHYBA IHNED PO POKLÁDCE

Po skončení montáže laminátových podlahovin se může stát, že je povrch znečištěn mastnými montážními nečistotami a vypadá nevzhledně. Nejčastější chybou, kterou uživatel udělá, je tzv. napolišování povrchu laminátu. To znamená, že povrch vytře a aplikuje nějaký ochranný nátěr (vosk, poliš, polymer atd.). Laminátové podlahoviny mají odolný a tvrdý povrch, který tento způsob ochrany nepotřebuje. Každý následně nanesený ochranný film bude měkčí a méně odolný vůči mechanickému zatížení než samotná podlahovina, což se za krátkou dobu projeví tvorbou škrábanců, vychozených míst a rýh.

DŮSLEDEK

Přes odolný povrch má laminátová podlahovina jedno choulostivé místo – spoj. Každý ochranný nátěr (tzv. poliš) obsahuje vysoké procento vody a po aplikaci trvá kolem 30 minut, než uschne. Během této doby může dojít k nasátí v oblasti spojů a jejich vybobtnání vlivem vlhkosti. Projeví se to při pohledu na plochu tím, že uvidíme na spojích lehce zvednutou hranu – tzv. stříšku. Tento jev je nevratný a neopravitelný.

CHYBA PŘI BĚŽNÉM DENNÍM ČIŠTĚNÍ

Další chybou bývá metoda a způsob, jakým je podlaha čištěna – vytírána. Mnoho uživatelů se k ní staví tak, jako by to byla krytina elastická nebo dlažba a vytře ji namokro mopem nebo hadrem. Laminátovou podlahovinu je ovšem třeba vytírat velmi navlhko, tzn. Důkladně vyždímaným mopem nebo hadrem, tak aby byla ihned po vytření za několik minut suchá.
Také při čištění silně znečištěných laminátů v komerčním zatěžovaném prostoru bývá častou chybou způsob jeho provedení. Nelze postupovat tak, že povrch namočíme, necháme chvíli působit čistící roztok, pak jej drhneme mechanicky strojem a vše vysajeme vysavačem. Při silném znečištění je nutné používat u laminátových podlahovin tzv. metodu sprejového čištění. Při ní je povrch laminátu pouze namlžen roztokem čistícího produktu a vody a ihned čištěn jednokotoučovým rotačním strojem s červeným padem. Červený pad je nutné pravidelně otáčet, popř. vyměnit, a na závěr propláchnout v čisté vodě.

DŮSLEDEK

Pokud zůstane zbytková vlhkost při čištění stát delší dobu na povrchu, dojde opět k nasátí vody v oblasti spojů a k jejich nabobtnání.

CHYBA PŘI PRAVIDELNÉM OŠETŘOVÁNÍ

O této chybě jsem se již zmínil na začátku článku. V praxi se často setkáváme s tím, že po aplikaci nějakého ochranného nátěru (vosku, poliše apod.) uživatel za několik týdnů zjistí, že je povrch poškrábaný, jsou na něm mechanické stopy, šmouhy apod. Zpravidla nenajde lepší řešení než povrch znovu tzv. přepolišovat. Pokud to udělá několikrát za sebou, vytvoří na laminátové podlahovině zásadní problém.

Článek uveden se svolením autora p. Jiřího Kudrny, www.dema-dekor.cz

Comments are closed